fb Půjčovna lodí
a raftů
Drobečková navigace

Úvod > Kontakt > Aktuální zprávy

Aktuální zprávy


Teplá Vltava 2014

začíná vodácká sezóna a tentokrát mají vodáci opačný problém než je v našich krajích zvykem. Pomalu jsme už přivykli vyšším a vysokým stavům vody na našich tocích a najednou ejhle !! Zatím voláme po dešti. Obvykle se setkáváme na řece Malši, kde otevíráme votusí sezónu. Pokud pořádně neskrápne, tak se letos sejdeme ve Zlaté Koruně a splujeme si do Boršova. Bere mě hrůza z úseku na Teplé Vltavě. Kdo jezdíte tuto jarní vodu, tak zatím nemáme vodu. Je to pro vodáka a milovníka vody zvláštní stav. Jsme optimisté a za okny padlo několik kapek, tak snad bude líp. NP Šumava hlásí, že vstupenky do NP budou k mání od 1.5.2014. Doufám, že opravdu. Zatím se vždycky objevily potíže a registrační systém nefungoval. 

Ahoj v roce 2014

Rok 2016

V letošním roce nás nečeká nic nového. Systém zavedený před 5 léty pořád zůstává beze změn. Řece to nepomohlo ani neublížilo. Jeden klad to má. Zaměstnanost lidí. Stále platí 7 lodí  / každá celá hodina. Dráždí mě  stresy, jak pro nás, tak pro Vás - zákazníky, jestli pustí lodě v 8 ráno nebo ne. Klepeme se strachy už od 6 hodin od rána jak to dopadne. Když tento systém dávali na NP Šumava do provozu, byl jeden den na dojetí. Všichni co přijeli, ještě si řeku spluli a potom už byli ostatní připraveni, že řeku zavřou. Naše výpočty se opravdu naplnili a region přichází o hodně peněz. Bohužel to zase odnášíme my, půjčovny. Všichni a za všechno chce každý  peníze. Už se bojím i nadechnout, kolik za to budeme muset  zaplatit.

Pořád věřím, že bude líp, jsem vel,ale vel,ale velký optimista.

 Sezóna 2015

Rok 2015 se zapíše do historie vodáků dost znatelně. Nejen, že vůbec nebyl sníh, ale ani kapka deště a v létě!! To už nebyla voda ani v řekách, ani v potocích, ale bohužel ani ve studních. Díky kůrovci a zeleným ochráncům jsme se dočkali i vyschnutí pramene Vltavy. To jsem předpovídala už když začaly stromy na Šumavě usychat.

Tak jsme přišli o první radostnou jarní akci na Malši "Láďovo Malše", vzhledem k nízkému stavu vody. V létě to nebylo o nic lepší. Skoro vůbec se nedalo jezdit na Teplé Vltavě. Zůstal jen úsek z Pěkné do Nové Pece a to není nic móóć. Otava a Lužnice měla opravdu minimum vody a ostatní řeky v Čechách na tom byly stejně. Podzim se taky vodácky nezdařil a tak se nekonala ani podzimní Malše.

A tak hurá do roku 2016

 Teplá vltava 2013

Datum konání: 21. 6. 2013

V roce 2013 se nic nezměnilo a vyhlídky do dalších let nejsou o nic lepší. Stávající limit je 50cm na Soumarském mostě. Provoz na řece je od 8.00 - 15.00 Vyplouvá se každou hodinu s průvodcem.Teplá Vltava -splouvání 2012

Začala nám další katastrofická sezóna na vodě. Letos nám další vyhláška NPŠ dovolí splout denně 28 lodí mezi Soumarským mostem a Pěknou. Opět si připlatíte o 100,-Kč víc. Takže nyní dáte 300,-Kč za registraci. Zažíváme pěkně perné chvilky. Stanovená výše hladiny vody je vražedná, už v květnu byla voda pod limitem. Když už je voda, většinou k tomu bývá zima a buď se vydáte na strastiplnou cestu (zima a déšť) nebo jste dali NP Šumava 300,-Kč jen tak jako nedobrovolný dárek.
Naštěstí Vám můžeme nabídnou výlet na vodě z Horní Vltavice nebo z Lenory na Soumarský most. Bohužel není možné přijít dát si loď na vodu a prožít si svůj relax.
Příští rok nám už řeku zavřou a bude to horší, než když byly nedaleko dráty.
Jen doufám, že se naše děti jednou zbaví ekoteroristů a zvítězí rozum nad touto šikanou. Perlorodky jsou nastrčeným důvodem. Pokud se zeptáte biologů a jiných vědců než těch zelených, dozvíte se, že se perlorodkám líbí v Blanici nebo Otavě, v Řasnici nebo Studené Vltavě. Do Teplé Vltavy se dostaly nedobrovolně při jarním tání nebo velké vodě. Také je známo, že vývoj na Zemi nelze zastavit a tak jak některé druhy živočichů vymírají, jiné se rodí a to co přemrštěně chráníme není schopno života a stejně to zhyne. Poplácejte se po ramenech, ekoteroristi. Díky vašemu justu nebo snad taky"odkloněným" evropským dotacím :-)) jste zničili živnostníky, vzali jste lidem práci, zničili jste pracně budovanou strukturu služeb navázaný na turismus a už nyní chybí miliardy z příjmů Šumavy. Kde je člověk? Bohužel i vy jste lidé, ale jiný zvláštní druh.
Jen tak dál !! Doufám, že jednou budete zodpovědní za spáchané činy!!Splouvání v NP Šumava 2011

Datum konání: 11. 3. 2011

Naše naděje na změnu k lepšímu se rozplynula jako dým!
Po devítiletých rozpravách o Teplé Vltavě s vedením NP Šumava jsme se opět dočkali utažení oprátky turistickému ruchu, který je navázán na vodáckou turistiku.
Byl zachován registrační systém, který v minulém roce byl velmi ztrátový a nespolehlivý, počet lodí který nyní může denně na vodu je 63. Kdo stanovil tento počet? Limit pro splouvání je opět nad 50 cm? Nechápu proč, když už všichni víme, že ničení perlorodky byl výmysl a smyšlený argument. Trávy? Ty už rostou a rozmnožují se tak, že máme trávu i na místě, kde dáváme 20 let lodě na vodu.
Tak vodáci bůh s námi !!
Což takhle ušetřené peníze za nefunkční a zbytečný registrační systém dát na důchodovou reformu a platy, ktré jsou vypláceny lidem, kteří se musí okolo této super blbosti točit, dát postiženým nebo na rozkvět rádoby NP Šumava.Režim splouvání horní Vltavy podle SNP Šumava

Datum konání: 3. 5. 2010

Regulace splouvání horního toku Vltavy vypadá takto:

  • úsek Borová Lada - Lenora splavný od 15. 3. do 31. 5. pouze o víkendech bez omezení počtu lodí a bez povinnosti registrace
  • úsek Polka - Horní Vltavice - Lenora - Soumarský most splavný od 1. 5. do 31. 10. při stavu vody 45 cm a více na vodočtu na Soumarském mostě bez omezení počtu lodí (většina úseku neleží v 1. zóně NP a tudíž není splouvání regulováno)
  • úsek Soumarský most - Pěkná

od 1. 5. do 31. 5. pouze o víkendech za stavu vody 61 cm a více pro kánoe a kajaky na vodočtu na Soumarském mostě bez omezení počtu a bez povinnosti registrace, při stavu vody 50 - 55 cm 9 lodí za hodinu s povinností registrace, při stavu vody 55 - 61 cm 12 lodí za hodinu s povinností registrace
od 1.6. do 31.7. splavné denně za stejných podmínek
od 1.8. se budou podmínky měnit, nikdo neví jak!!!

  • úsek Pěkná - Nová Pec splavný od 1. 5. do 31. 10. bez omezení

KOMENTÁŘ K VÝŠE UVEDENÉMU.

I když jsem ochoten v dané situaci připustit, že jde o rozumný režim splouvání, znám plán do budoucnosti. Od roku 2012 bude jezdit jen 6 lodí za hodinu a POUZE s průvodcem.
Dochází na moje slova z před dvou let. Jedna zelená půjčovna, všechny ostatní půjčovny a soukromé lodě ostrouhají. Ani nechci domýšlet, kolik bude splouvání stát.
Na poslední schůzce s pracovníky SNP ve Stožci 30. dubna se mi nepodařilo usmlouvat ani 2 milimetry tolerance z limitu pro uzavření řeky. Považuji za vrchol hlouposti, aby o tom, jestli lodě pojedou, rozhodoval 1 mm na vodočtu. Striktní dodržování takového nesmyslu dokazuje, co mají zelení v hlavách. A existují i černější scénáře.
Přestože se poslední dobou podnikatelé kolem Vltavy na Volarsku chovají poměrně vstřícně, není vůle se s námi dohodnout. Pokud se podvolíme zvůli důchodkyně ze Zdíkova a jí podobným, po vodácích přijdou na řadu cyklisté. První náznaky se už objevily.
L. BláhaNázor půjčoven

Horní Vltava – splouvání

Stanovisko půjčoven s pevným stanovištěm na horním toku Vltavy k problematice splouvání Teplé Vltavy a Vltavy v úseku Soumarský most – Pěkná

Zástupci půjčoven odmítají:

limit 73 cm na vodočtu Chlum, který považují za likvidační pro provozování vodní turistiky v pravém smyslu toho slova a za likvidaci podnikání v oblasti vodní turistiky
v regionu, limit je na hranici bezpečnosti pro běžné turistické splouvání

Zástupci půjčoven navrhují:

zachovat stávající výškovÉ limit A POČTY LODÍ pro splouvání

respektovat doporučení ČIŽP a stávajících studií v oblasti osvěty, ekologické výchovy a budování zázemí pro turistické splouvání

omezit splouvání čtyř a vícemístných plavidel, částečně zkrátit vodáckou sezónu v okrajových měsících (květen, říjen)

důsledně na celém úseku kontrolovat dodržování podmínek splouvání a využívat možnosti sankcí proti neukázněným vodákům

stanovit horní hranici pro bezpečné splouvání turistů

Zástupci půjčoven doporučují SNP Šumava:

zpracovat návrh regulace splouvání jinou formou, než stálým dramatickým zvýšováním současného vodního limitu

provádět dlouhodobý a systematický monitoring navrhované regulace se zřetelem na zvláště chráněné organismy žijící na sledovaném splouvaném úseku; na základě výsledků každoročně upravovat režim splouvání ve spolupráci s místními podnikateliRekapitulace sporu o horní Vltavu

Datum konání: 3. 5. 2010

1991 - vznik Národního parku a CHKO Šumava
splouvání nebylo více méně nijak regulováno, působí zde
půjčovna Votus a od roku 1996 půjčovna AMK Volary

1994 - nažízením č.1/94 bylo zakázáno splouvat všechny vodní
toky na území NP, pro turistické splouvání byly ponechány
řeky Vltava a Otava. Splouvání nadále neregulované.
ZÁSADNÍ CHYBA SNP.
1995

2001 - splouvání stále neregulované,
postupný rozmach a koncem tisíciletí opadávání zájmu o
vodní turistiku na horní Vltavě, ale také vznik a příchod
dalších půjčoven a tím opět zvýšení zájmu o turistické
splouvání horní Vltavy
2002 - vznik Okrašlovacího spolku Zdíkovska (OSZ)a jeho
stížnost na nečinnost SNP v oblasti splouvání horní Vltavy
2003 - ČIŽP provádí kontrolu vodní turistiky na horní Vltavě
2004 - zpráva ČIŽP, stanovení limitu pro splouvání 45 cm na
Soumarském mostě, doporučení provést studie VŠECH
vlivů na ekosystémy řeky
2005

2006 - vědecký výzkum, splouvání regulováno stavem vodočtu
45 cm na Soumarském mostě, na horní Vltavě působí
celkem šest půjčoven s trvalým stanovištěm, další
půjčovny a cestovní agenturysem lodě dovážejí
2007 - brzy na jaře shrnutí cekem tří studií o vlivu vodáků na
floru a faunu v řece a kolem řeky, stížnost OSZ na
nečinnos SNP do Bruselu, v létě další krátké
vědecké zkoumání vlivu vodáků na perlorodku říční
2008 - závěry poslední studie znamenají výše uvedený návrh
SNP na regulaci splouvání horní Vltavy
2009 - zaveden zpřísněný režim splouvání, úbytek vodáků
zhruba o 60%, zelení si mnou ruce
2010 - zpřísněný režim pokračuje, existuje možnost od 1.8.
definitivně uzavřít pro splouvání VŠECHNY ŠUMAVSKÉ
ŘEKY !
Česky Deutsch

Penzion Mauritz

Nové tábořiště ,stany, TeePee, chatky. vybavení pro náročnější turisty
www.umauritzu.eu

Cestykrajem.cz

Toulky přírodou, městy,
po řekách Čech a Slovenska
www.cestykrajem.cz

Vodácká trička

vodácká trika kval1.jpg
www.vodackatrika.cz

Kajaky a kanoe železný

www.zelezny.cz
www.zelezny.cz

16. 6. Zbyněk

Zítra: Adolf