fb Půjčovna lodí
a raftů
Drobečková navigace

Úvod > Kalamas - Řecko > Řeka Kalamas

Řeka Kalamas


Půjčovna lodí a raftů Vltava, Votus se Vám postará i super dovolenou v Řecku na řece Kalamás.

Před léty, během našich výletů po kraji Epiros, jsme objevili řeku, která byla jako stvořená pro českého vodáka. V roce 1996 jsme provedli první expedici a od té doby pravidelně každý rok některou část řeky sjedeme.

Kalamas (nebo také Thiamis) je dlouhá asi 150 km, z toho přibližně 80 km je sjízdných nebo vodácky zajímavých. Řeka pramení na severozápadě Řecka v pohoří Kasidiaris. Má charakter klasické horské řeky s množstvím peřejí a přírodních překážek. Protože není nijak udržovaná, každý rok se překážky mění. Při jarním tání se totiž hladina zvedne až o 3 metry a voda jedny kameny, padlé stromy a větve přinese, jiné odnese úplně pryč nebo přemístí jinam. Nikdo nemůže říct, že řeku zná, protože je pokaždé opravdu jiná a to nás baví. Prvních sto kilometrů teče na jih v hlubokých údolích mezi horami vysokými až 1.700 metrů. U osady Neraida se stáčí na západ, její tok se zpomalí, protože se rozlije v přímořské nížině a před svým ústím do Jónského moře vytváří širokou deltu. Zde má řeka charakter podobný dolnímu toku Hronu. Řeka je pomalá, s velkými kamennými plážemi a častými meandry. Kolem jsou k vidění olivové háje, vinohrady, pole a louky s pasoucím se dobytkem, v dálce se rýsují hory. Dolní tok je opravdu už jen pohodička, ale příroda stojí za to.

Kalamas

 

 

 

 

Líbí se vám?

 

 

 

 

 

 

 

...tady to fakt nejde ...                                                                    trochu romantiky                      jdeme na to !

 

 

 

 

 

 

pohodička                                                                                    tady už pohodička není

 

 

 

 

dělej, zaber !                                                                                 proč bycho se netopili

 

 

 

Řeku doporučuju splouvat od osady Lithino. Kdo by to chtěl zkusit výš, dopadne stejně, jako parta kolem Jima. Jak vidíte, zezačátku to byla pohodička. Jenže asi po 10 kilometrech u vesnice Katarakti čekala zrada. Dvacet metrů vysoký vodopád. A jak naši kamarádi zjistili průzkumem, nejbližší přístup k vodě za dalších deset kilometrů. Horská turistika s pálavama na zádech, v dešti a bez bot, bez peněz a bez mobilu. Jak se jim to líbilo, vidíte na tvářích účastníků. Až vám Jim bude vyprávět, že jsem je tam poslal, nevěřte mu. Byl to on, kdo hlásal, že to musíme zkusit co nejvýš.

Jedno pozitivum ale výlet měl. Hanku, jedinou účastnici ženského pohlaví, přijali pánové jednohlasně mezi chlapy !

Půjčovna lodí a raftů Vltava | Votus velice doporučuje!!

 

Česky Deutsch

Penzion Mauritz

Nové tábořiště ,stany, TeePee, chatky. vybavení pro náročnější turisty
www.umauritzu.eu

Cestykrajem.cz

Toulky přírodou, městy,
po řekách Čech a Slovenska
www.cestykrajem.cz

Vodácká trička

vodácká trika kval1.jpg
www.vodackatrika.cz

Kajaky a kanoe železný

www.zelezny.cz
www.zelezny.cz

25. 5. Viola

Zítra: Filip