fb Půjčovna lodí
a raftů
Drobečková navigace

Úvod > Diskusní fórum

Diskusní fórum

Splouvání horní Vltavy 2011

Se začátkem letošní vodácké sezóny jsme se dočkali nových pravidel splouvání horního toku Vltavy. Aspoň jsme se letos dozvěděli včas, že bude zase hůř. Počet lodí, které denně smějí splout za stavu vody mezi 50 až 61 cm snížila Rada NP Šumava na 63, tedy o přibližně 40% proti loňsku.

Z dobře informovaného zdroje NP Šumava jsme se dozvěděli, že prý? kdesi na horním toku Vltavy živoří 36 jedinců perlorodky říční. Přitom je obecně známo, že na jiných jihočeských potocích a říčkách jsou kolonie perlorodky čítající stovky kusů. Nebylo by smysluplnější zaměřit se na ochranu právě tam, kde se perlorodce opravdu daří?

Je vědecky dokázané, že pokud nějaká perlorodka na horní Vltavě přežila a přizpůsobila se znečištěné vodě v řece (odpad lenorské sklárny, hnojení pozemků, splašky ze silnic atd.), steně se nerozmnožuje. V řece chybí i hostitel pro zdárné rozmnožování, pstruh, kterého vyhubil bolen připlouvající ve stále větším množství z Lipenského jezera. A co přirozený predátor všech vodních mlžů - vydra? Je vůbec někdo schopen exaktně stanovit, jak moc vodáci škodí živočichům v řece? Proč tedy mají vodáci nést následky hříček jedné skupiny lidí, kteří si stále dokazují, kam až sahá jejich moc? Ve stoleté historii vodáctví v Čechách jsem nikde nenašel důkaz, že by vodák byl postrachem řek a a priori ničitelem všeho živého. Většinou to bylo spíš naopak.

Nikdo nepředložil důkaz, že perlorodka na horní Vltavě skutečně existuje. Nikdo nikdy nedokázal, že právě vodáci jsou tím úhlavním nepřítelem, který nedovolí perlorodce přežít. Zažil jsem situaci, kdy jistá paní ze Zdíkova hystericky vřeštěla, že nevěří výsledkům studie, protože nebyla zrovna podle jejích představ. Narosto v klidu říkám, že také nevěřím nutnosti vyhánět vodáky z horní Vltavy. Bohužel pro mne nejsem zelený. Zlý úmysl prosazovaný pod zelenou rouškou opět vítězí, zdravý selský rozum se už zřejmě utopil ve směrnicích moudrých evropských úředníků. Dobře nám tak.

Vždycky jsem zastával rozumnou regulaci splouvání horního toku Vltavy. V určité době se nám i dařilo s pracovníky NP spolupracovat. Škoda pro všechny, že určitá skupina lidí zahodila dobrou vůli a ze své pozice do všeho mluvit a za nic nenést  zodpovědnost nastolila diktaturu moci. Jak už jsem napsal - dobře nám tak !

Láďa Bláha


Vaše názory nás zajímají, prosím pište na info@votus.cz .

Česky Deutsch

Penzion Mauritz

Nové tábořiště ,stany, TeePee, chatky. vybavení pro náročnější turisty
www.umauritzu.eu

Cestykrajem.cz

Toulky přírodou, městy,
po řekách Čech a Slovenska
www.cestykrajem.cz

Vodácká trička

vodácká trika kval1.jpg
www.vodackatrika.cz

Kajaky a kanoe železný

www.zelezny.cz
www.zelezny.cz

25. 5. Viola

Zítra: Filip